Content-type: text/html; charset=UTF-8'
Tek Yüz Perde İzolasyonu | Tek Yüz Perde Yalıtımı

Tek Yüz Perde Yalıtımı - İzolasyonu

                                                                                                  

DÖKÜLEN BETONA YAPIŞAN PROOF MEMBRAN

TEK YÜZ PERDE - İKSA PERDE ve KAZIKLI TEMEL YALITIMI

ECB - FPO - PE PROOF MEMBRAN


tek yüz perde izolasyonu


Top down inşaat yöntemi su yalıtım uygulamaları, dar ve derin kazı alanları beraberinde iksa perde ve püskürtme beton shotcrete uygulamalarını zorunlu hale getirmektedir. Arkasında çalışma payı olmayan ve bozuk yüzeyli olan bu bölgeler temel ve perde yalıtımı uygulamaları için her zaman problem oluşturmakta ve detay çözümlerini karmaşık hale getirmektedir.

Yer yer bazı projelerde tek yüz perde bölgelerinden çift yüz perde alanlarına geçiş yapılması zorunluluğu , izolasyon uygulamalarını daha da karmaşık hale getirdiği çok açıktır.  Bu zorluklara perde arkasından gelen negatif su basıncı, ağaç kökü etkileri , boru ve kablo geçiş detaylarıyla yeraltı su kimyasallarının eklenmesi yüksek performanslı ve garanti yalıtım çözümü sunan ExtruBit®F ECB, ExtruThene F, ExtruPol®F FPO ve ExtruProof F dökülen betona yapışan ve ek yeri birleşimleri sıcak hava robot kaynağı ile birleştirilip 2 atm hava basıncı ile test edilebilme imkanı olan geomembran sistemlerimizi öne çıkarmaktadır.


Schedetal Tekyüz Perde İzolasyonu / Yalıtımı Sistem Avantajları :


tek yüz perde su yalıtımı
 • Serbest serim olarak uygulanır, bozuk yüzeylerde ( İksa perde yüzey, püskürtme beton - shotcrete v.s. ) uygulama kolaylığı sağlar. 
 • Elastiktir. Donatısız versiyonu olan ECB geomembran ürünlerimiz %600 a kada kopmada uzama performansı vardır. Yapısal hareketlerden ve zamana bağlı farklı konsalidasyon oturmalardan etkilenmez.
 • Negatif su basıncından etkilenmez. 600 kPA ( 6 Bar ) su basıncına dayanıklıdır.
 • Ek yeri birleşimleri çift sıra sıcak hava robot kaynağı ile birleştirilerek, 2 atm hava ile test edilir. İşçilik hatalarını ortadan kaldırır. 
 • Dökülen betona her noktada su geçirimsiz bağ kurar. İç taraftan perde kalıbı ile birlikte yükselerek uygulandığı için perde beton dökümü ile birlikte yalıtım imalatı tamamlanır. Projeye hız ve performans sağlar. Suyun membran ile perde arasında ilerlemesine engel olur.
 • Hava koşulları ( Kar, Yağmur ), ıslak ve çamurlu yüzeyler gibi olumsuzluklar uygulama hızı ve performansını etkilemez.
 • Soğuk derz bölgeleri için özel geliştieirmiş ExtruSeam su tutucu profilleri sayesinde güvenli detay geçişi sağlar.
 • Boru - kablo geçişi, köşe dönüşleri v.b detayları için özel aksesuarları vardır. Güvenli ve kolay yalıtım sağlar.
 • Bitki ve ağaç kökü etkilerine karşı tam dayanımlıdır. 
 • Yeraltı kimyasalları, artezyen suları, üre, sülfat tuzları, kostik, deniz suyu, siyanür, bitüm, asitli çözeltiler, ozon v.s kimyasallara karşı tam dayanımlı olup, zamanla performansını kaybetmez.
 • Zamanla özelliklerini kaybetmez. Yaşlanmaz yapıdadır. Bünyesinde plaslikleştirici, yumuşatıcı, ağır metallar bulundurmaz. Dolgu maddesi kalsit v.b. içermez.
 • Temelde hangi membran sistemi kullanıldı ise ( ExtruBit®F veya ExtruPol®F ) tekyüz / çiftyüz perde bölgelerinde ve hatta teras yalıtımları kapsamında aynı ürün kullanılır. Uygulama bölgesine göre membran kalınlığı ve tipi değişmez. 


Tekyüz Perde - Top Down İnşaat Yöntemi Su Yalıtımı - Kuyu Temel İzolasyon Uygulama Metodu


Uygulama yüzeyleri dikkate alınarak ( İksa perde yüzey, püskürtme beton - shotcrete, plywood plaka v.s.) gerekli altyüzey hazırlıkları yapılmalıdır. 

Tek yüz perde uygulamaları kapsamında mekanik yöntemlerle ( gazlı çivi çakma tabancası v.b ) perde yüzeyine asılan ExtruThene F, ExtruPol®F, ExtruBit®F, ExtruProof F betona yapışan membran ruloları perde yüksekliğince her 10 m‘de bir geçici olarak sıfırından sabitlenip asılır, yukarıdan aşağıya açılarak sarkıtılır , açılan rulolar birbirine 10 cm bindirilmelidir. 

Geomembran su yalıtımı rulosu üst kotu her bir döküm için filiz boyunun en az 30 cm yukarıda olmalıdır. Otomatik kaynak makinesi ile bini yerlerinden çift sıra düşey sıcak hava kaynaklar yapılmalıdır. 

Temel uygulaması esnasında bırakılan pay, düşey membranlar üzerine bindirilip etek kaynağı yapılarak, sistemin sürekliliği sağlanılmalıdır. Perde yükseldikçe aynı şekilde hem boy hem de etek kaynakları yapılarak yalıtım sisteminin sürekliliği sağlanmalıdır. Soğukderz bölgeleri, köşe dönüşleri, boru - kablo geçiş detayları için Schedetal aksesuarları kullanılmalıdır.

Tüm kaynaklar basınçlı hava ile test edilmeli ( 2 atm ) ve demir donatı montajı öncesi Schedetal süpervizörleri ve yetkili uygulayıcı bayile tarafından son kontroller yapılmalıdır.

tek yüz perde izolasyonu
© TÜM HAKLARI SAKLIDIR | İZİNSİZ KOPYALANAMAZ | TARMAN YAPI SİSTEMLERİ VE DIŞ TİC LTD ŞTİ 2010